Eğitim NotlarıEğitim Felsefesi

ÇOCUK ANNEYE DOYMALI ANNE DE BESMELE’YE

2018-2019 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI –  8. HAFTA DEĞERLENDİRMESİ(11.11.2018)

Çocuklar Ömür Boyu Misafirinizdir

Evinize ömür boyu misafir geleceği söylense önce bir irkilirsiniz. Sizi ciddi bir tereddüt kaplar. Zira artık hareket alanınız sınırlanacaktır. Evinize misafir geldiği halleri düşünerek daha fazla düşünceye gark olacaksınız. Hatta eviniz meclis gibi bir evse sizin özel hayat diye bir kavramı hayatınızdan yavaş yavaş çıkarmanız gerekecektir. Kendinize ayırdığınız zaman diliminin azalması akıl ve kalp sağlığınızı cendereye sokabilir. Ve daha daha neler…

Anne ve baba olmak ömür boyu misafir ağırlamak gibidir. “Güleni şöyle dursun ağlayanı bahtiyar” diyebilecek ermişliğe ereceksiniz. Rahmeti zahmetinde gizlidir çünkü misafir ağırlamanın. Modern dünyada ferdiyetçilik alıp başını gittiği için misafir ağırlama sayısı günden güne azalmaktadır. Tek çocuklu evlerde bereket kavramının sorgulanmadığı hânelerde yaşlanmak gibi bir kader ile karşı karşıyayız. Sinerji ile bereket aynı anlamı taşır hemen hemen. Misafir eve sinerji getirir.

Çocuklar Allah’ın anne ve babasına gönderdiği mobese kameraları gibidir. Mobese kamerası sürekli çekim yapar. İzler durur. Doğruyu da yanlışı da kaydeder. İşte çocuklar aslında bizim evirip çevirip pışpını yapacağımız varlıklar değildir.

“Çocuk insandır…”

Saygın bir insana muamele yaparken davranışlarımızı düşünelim. Çocuk akıldan yoksun değil. Ruhunun hafızası mevcut. Varoluşsal değerinin farkında. Anne veya baba ilgisiz kaldığında ağlama davranışı gösterip ilgiyi kendine toplayabiliyor. Öyleyse çocuk doğduğu andan itibaren programlı bir hayatın içinde kendisini bulmalıdır ki eğitim etkili olabilsin. Keza doğum öncesi yapılması gereken kadim sıralamayı araştırabilirsiniz.

Size şu kadar çocuk sahibi olmalısınız demek ile evinize şu kadar misafir gelmeli deyip bir sınır koymak aynı şey demek. Yeni yerler keşfettikçe ve yeni insanlarla tanıştıkça aralarından ünsiyet kurduklarımızla misafirlik ilişkisi kurabiliriz. Biz kurmasak da karşı taraftan gelen samimi davetler bizi misafir yapacaktır eninde sonunda. Yok ben istemiyorum diyen erkeğin , yok ben istemiyorum diyen kadının eşi bir şekilde misafirle müşerref olacaktır. Çocuk konusunda da aynı mukadderat söz konusu aslında. Bizler sınır koyduğumuzu düşünüyoruz. Nüfus planlamaları devletler ölçeğinde yapılıyor. Oysa bir “Musa” çıkıp planlamayı alt üst edebiliyor.

Plân yapmayın plan tutmaz Karadeniz’de , Ege’de , Marmara’da , Akdeniz’de vb. Tutmaz yedi kıta yedi iklimde. Çocuğun sahibi Allah’tır. O’nun kuludur her doğan mâsum çocuk. Sen bu varoluşa ayna olmaktan başka bir vazife değilsin. Seni bu muazzam ayna olarak seçmemişse adına planlama desen ne demesen ne!

Her şey akar, su, tarih, yıldız, insan ve fikir;

Oluklar çift; birinden nur akar; birinden kir.

Akışta demetlenmiş, büyük, küçük, kâinat;

Şu çıkan buluta bak, bu inen suya inat!

N.F.K

Allah’a kafa tutanlara inat insan suyu akmaya devam edecek. Ne zaman bu suyun akışının kesileceğine yalnızca “O” karar verecek.

Editör

Sınıf Öğretmeni / Sosyolog

close

E-Bülten

Ücretsiz e-Bültenimize kaydolun ve en mülhem yazılarımızdan ilk siz haberdar olun.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu